Jak se chránit před nebezpečnými klíšťaty

Klíšťata jsou malá parazitická zvířata, která se živí krví svých hostitelů. I přesto, že mohou být klíšťata velmi malá a zdánlivě neškodná, skrývají v sobě potenciálně vážné nebezpečí pro lidské zdraví. Jsou známá jako přenašeči různých infekčních chorob, mezi které patří například lymská borelióza či klínový encefalitida. V posledních letech se jejich výskyt stoupajícím trendem rozšířil po celém světě a je proto důležité být o nich dobře informovaný a chránit se proti nim vhodným způsobem. V tomto článku si podrobněji přiblížíme problematiku klíšťat a jak jim úspěšně předcházet.

Nebezpečí klíšťat: Přenašeči infekčních chorob

I když na první pohled mohou působit nevinně, skrývají v sobě velké nebezpečí pro lidské zdraví. Klíště je totiž přenašečem různých infekčních chorob, mezi které patří například lymská borelióza či klíšťová encefalitida.

Lymská borelióza je onemocnění způsobené bakteriemi Borrelia burgdorferi, které se do těla dostanou právě prostřednictvím klíštěte. Prvním příznakem onemocnění je typický kulatý vyrážka kolem místa vpichu klíštěte. Postupně se pak objevujíc další symptomy jako únava, bolest svalů a kloubů či horečka. Pokud není nemoc léčena v počáteční fázi, mohou se vyvinout vážné komplikace postihující nervový systém a srdce.

Další nebezpečnou chorobou přenášenou klíšťaty je klíšťová encefalitida. Tato virová infekce postihuje centrálnervový systém a může způsobit vážné neurologické problémy. Prvními příznaky jsou horečka, bolest hlavy a svalů, únava či nevolnost. V pokročilých stádiích se mohou objevit i poruchy řeči, rovnováhy či paralýza končetin. Proti klíšťové encefalitidě existuje vakcína, která je doporučena zejména pro lidi žijící v rizikových oblastech.

Je tedy důležité být ve vlhkých lesních oblastech opatrný a chránit se proti klíšťatům. Doporučuje se používání repelentu na pokožku i oblečení, nošení dlouhých kalhot a rukavic při pobytu v lese a pravidelné kontroly těla po návratu do domova. Především ale platí: Pokud si všimnete klíštěte na svém těle, okamžitě ho odstraňte pinzetou nebo speciálním nástrojem bez otálení vyhledejte lékařskou pomoc.

Důležité informace a tipy

Bohužel mohou být přenašeči různých nemocí, jako je například lymská borelióza nebo klíšťová encefalitida. Proto je důležité chránit se před jejich kousnutím a minimalizovat tak riziko nákazy.

Existuje několik způsobů, jak se chránit před klíšťaty. Prvním a nejdůležitějším opatřením je používání repelentu na pokožku i oblečení. Repelenty obsahující DEET jsou velmi účinné proti klíšťatům a odrazují je od vaší pokožky. Je také doporučeno nosit dlouhé kalhoty a košili s dlouhými rukávy, abyste minimalizovali expozici svého těla klíštětem.

Další důležité opatření je pravidelná kontrola těla po pobytu venku v oblastech s vysokým výskytem klíšťat. Klíštěti trvá nějakou dobu, než se zakousne do kůže a začne sajíc proces krve. Pokud najdete klístate na svém těle, okamžitě ho odstraňte pinzetou nebo speciálním klíštětem. Je důležité, abyste klíšťata odstranili co nejdříve, aby se minimalizovalo riziko přenosu nemocí. Po odstranění klístate si také dezinfikujte místo kousnutí antiseptickým prostředkem.

Pamatujte, že prevence je vždy lepší než léčba. Dodržováním těchto jednoduchých tipů a informací můžete minimalizovat riziko nákazy nemocemi přenášenými klíšťaty a udržet sebe i svou rodinu v bezpečí.