Fyzička českých dětí rychle uvadá, chybí jim pohyb 

Dnešní děti se výrazně zhoršily v pohybu a tělesné zdatnosti, jejich kondice navíc klesá s věkem. Ukazují to čerstvé výsledky velkého testování, které loni na podzim provedla Česká školní inspekce na základních a středních školách. Horší kondice ohrožuje zdravotní stav dětí, jejich imunitu i správné fungování mozku. V budoucnu to navíc bude znamenat větší zátěž pro zdravotnictví.

Ještě před 30 lety se mohly české děti chlubit dobrou fyzickou kondicí a zdatnost populace rostla. Teď to ale neplatí. Naopak. Děti jsou na tom hůř, což do budoucna hrozí velkými výdaji na zdravotní péči přicházejícím generacím. Zhruba šest procent žáků třetích tříd a desetina sedmáků má se zdatností problémy, u středoškoláků je to dokonce 15 procent. 

Inspekce testovala právě žáky třetích a sedmých tříd základních škol a druhých ročníků středních škol. Sledovala je ve vytrvalostním běhu, v dělání sedů lehů a skoku do dálky. Žáci základních škol běhali na krátkou vzdálenost pro zjištění obratnosti a rychlosti, středoškoláci zase dělali shyby. Inspektoři navíc zkoumali hodiny tělesné výchovy i mimoškolní aktivity žáků. Získaná data srovnali s údaji z první poloviny 90. let.